Teória v praxi!

Zase prešlo pár dní a je čas aby sme sa pozreli konkrétne na niektoré výrobky priamo v zapojení. Určite po minulom článku ostali vo vás otázky: „teda ako je to možné že rádio alebo zosilňovač má výkon 50W, 100W, 300W, 1000W.“

Na túto otázku je jednoduchá odpoveď, „existujú meniče napätia“. Keď pri napájaní 12V nemôžeme dosiahnuť vyšší výkon ako nejakých 23,4W/ 4 ohm sínus, musíme zmeniť niektorú z veličín P=(UxU)/R Kde U=napajacie a R=inpedancia reproduktora. Ale výrobcovia nedoporučujú meniť impedanciu záťaže pod 4ohmy a tak máme len 1 možnosť a to zvýšiť napajacie napätie. Nie že teraz všetci začnete meniť akumulátory vo svojich autách za akumulátory z nákladných aut. Doplatili by na to všetky elektrické zariadenia v aute. Musíme si zakúpiť taký model autorádia, ktorý ma už menič napätia v balení. Schválne som použil slovo v balení, lebo meniče sú poväčšinou mimo telo prístroja.

Dnes sa pozrime na jeden model autorádia nemenovanej značky, ktorá na krabici uvádza výkon 4x50W. Po rozpačitom rozbalení krabice som bol milo prekvapený pribaleným meničom napätia pre koncový stupeň. Hneď sa dal tušiť pekný zážitok pri testovaní tohto modelu. Menič zvýši napätie pre koncový stupeň na 25V a to sa už dá dosiahnuť vyšší výkon. V rádií je koncový stupeň riešený monolitickým integrovaným stupňom, ktorý obsahuje 8 samostatných výkonových stupňov. Prečo 8, lebo aby sme zvýšili výkon každého kanála zapájame reproduktor medzi dva proti sebe zapojene kmitajúce zosilňovače. Regulácia hlasitosti ako aj ostatné prvky korekcii zvuku sú obsluhovane audio procesorom cez tlačítka na prednom paneli.Priebehy jednotlivých kmitočtov zobrazuje spektrálny analizér na displeji. Na prednom paneli sú všetky ovládacie prvky pre rádio, kazetovú časť, CD menič a linkový vstup AUX. Podsvietenie panela zabezpečuje neónová trubica nie hrubšia ako tuha z ceruzky.

Jedná sa o veľkoplošný panel s tromi polohami náklonu. Náklon ako aj vyklopenie panela zabezpečuje motor, čo dodáva rádiu patričný komfort. Pod panelom je umienená kazetová mechanika.

Tuner je riadený frekvenčnou syntézou, zo všetkými funkciami, ktoré ponuka systém RDS.

Tape-kazetová mechanika je reverzná plne elektronický ovládaná, má funkcie:

  • TPS – vyhľadávanie pesničiek
  • MTL – metal kazety
  • NR – dolby B a C

Z predného panela je možné ovládať CD menič ovládaný cez systémový kábel.. Display sa hneď upraví pre prehrávanie diskov a zobrazia sa údaje, ktorý disk hrá, ktorá skladba a odohraný čas. Po navolení CD sa automaticky tlačítka ovládania tuneru zmenia na tlačítka na ovládanie CD meniča. Rádio má na zadnom paneli vyvedené linkové výstupy všetkých 4 kanálov a výstup pre subwoofer, ktorého úroveň ako aj deliaca frekvencia sa dá regulovať na prednom paneli. Rádio obsahuje alarm, ktorý narobí celkom dobrý rámus, keď chcete násilne vybrať rádio.

Rádio ma milo prekvapilo nameranými hodnotami ako aj funkciami. Dovolím si povedať, že tento model uspokojí aj veľmi náročného zákazníka. Len musíme dávať pozor pri výbere reproduktorov, aby ich príkon bol aspoň 2-3x väčší ako výkon rádia.

Na záver spomeniem len orientačnú cenu rádia cca 25.000,- Sk. No stojí to za to.

Created by Dream-Theme — premium wordpress themes.