Zosilňovač v aute – hurá s ním tam

Hurá s ním do auta

Po testoch na stole som prešiel do praxe a namontoval som zosilňovač do auta. Pred vlastnou montážou nasledovala predpríprava kabeláže. + pól som pripojil cez vodič prierezu 16 mm2 a tavnú poistku 70A priamo na + pól batérie. Poistka musí byť umiestnená čo najbližšie k batérii. – pól som riešil čo najkratším vodičom rovnakého prierezu na kostru auta (priamo v kufri). Pre dostatočnú rezervu prúdu som musel vymeniť akumulátor zo 62Ah na 100Ah a alternátor z 55A na 85A aby bolo možné využívať všetky elektrické prístroje v aute bez obmedzenia.

V prípade že sa vám zdá táto investícii vysoká preveďte ju aj tak aby vás váš miláčik nenechal na ceste v noci po tme so zhoreným alternátorom a prázdnym akumulátorom. Ja som to už zažil a oplatí sa zaplatiť predom ako platiť odťahovú službu. V kufri som umiestnil 2 akumulátory, Ktoré boli pripojené cez spínacie prvky na + pol zosilňovača. (eliminujú napäťové straty na + vodiči pri veľkom prúdovom odbere). Ďalej bolo treba natiahnuť aj ovládací + z autorádia s vodičom prierezu 1 mm2.Po vyriešení silovej časti, alebo napájacej som sa venoval signálovým vodičom. Za dobrú cenu sa mi podarilo zohnať kvalitný twistovaný signálový vodič od firmy XLO. Vzhľadom na dĺžku auta – 4,7m a vedenie 4 kanálov bola cena dosť podstatná. Na koncoch som použil pozlatené cinch konektory „PROFI NEUTRIK“ tiež vysokej kvality. Zosilňovač som zapojil ako 3kanálovu verziu tj.2x100W+200W woofer. Na ozvučení kabíny som si dal záležať a tak som v nej rozmiestnil 4 pári reproduktorov. Do dverí som použil 2 pásmové reproduktory EAB-D17 od firmy Panasonic. Na predné stĺpiky tesne nad prístrojovku a stredové stĺpiky medzi predné a zadné dvere som umiestnil výškové reproduktory Sencor SP-104. Tieto reproduktory sú napájané z koncového stupňa radia cez vodiče prierezu 2.5 mm2. Týmto zapojením som dosiahol uzavretosť priestoru okolo predných sedadiel, veď ja sedím v predu. Na zadné plato zosilené 25 mm drevotrieskou som namontoval 3 pásmové reproduktory 6×9 palcov Sencor SP-903N.

Reproduktory sú pripojené ku koncovému stupňu cez vodiče prierezu 2×4 mm2. Zostávajúce dva zosilňovače som využil na woofer ako mostíkové zapojenie. 12“ woofer Sencor

SPS-1221 s výkonom 250W je zabudovaný do tuby s dĺžkou 65cm a uchytený v kufri o zadné sedadlo. Na prepojenie so zosilňovačom som použil vodiče prierezu 2×6 mm2. Ešte ostávalo vyriešiť výkonové pomery jednotlivých kanálov a už som sa mohol oddávať hudbe v plnej kráse. Pre plne vychutnanie si súčasnej POP hudby môžu byť v aute maximálne dvaja lúdia, nakoľko na zadných sedadlách by ohluchli a dostali srdečnú aritmiu.

A najdôležitejšia vec na záver, nezapočúvajte sa do hudby moc na dlho lebo budete mat veľké problémy so štartovaním vášho štvorkolesového miláčika. Spotreba je asi 60A za hodinu.A aj pri 100Ah akumulátore Vám tam už neostane moc energie na naštartovanie auta.

Vyber reproduktorov, rádií, zosilňovačov a iných doplnkov nechávam na Vás každý si vyberie podľa vlastnej chuti.

Created by Dream-Theme — premium wordpress themes.